WWW.BEBEKYEMEKLERIM.COM

Toprak ve Güzel Bebeklerin Yemekleri

 • Increase font size
 • Default font size
 • Decrease font size

İlkyardım Bilgileri

Bebeğinizin ilk yardım çantası

Yazdır

Evde ya da dışarıda bebeğinizin başına her an ufak bir şey gelebilir. Onu her ne kadar gözünüzden sakınsanız bile görünmez kazalar olabilir.
Ayağına bir kıymık batabilir, bileği burkulabilir ya da bir böcek sokabilir... Bir hekime danışmanız gerekse bile ilk müdahaleyi sizin yapmanız gerekecektir. Bunun için de dikkatlice ve eksiksiz olarak hazırlanmış bir ilk yardım çantasına ihtiyacınız olacak.

Çocuğum İlaç veya kimyasal madde içerse..

Yazdır

İlaç ya da kimyasal madde içen çocukları asla kusturmaya çalışmayın. Özellikle tuz ruhu gibi yakıcı kimyasallar kusma sırasında ikinci kez yemek borusunu yakarak ve akciğerlere kaçarak daha ciddi sorunlara yol açar. Böyle bir durumda, acil servise gidin ve yanınıza içilen ilaç ya da kimyasal maddelerin kutularını almayı unutmayın.

Çocuğunuz Havale geçiriyorsa..

Yazdır

Eğer çocuk havale nöbeti geçiriyorsa, düz bir zemine yan yatırılarak başı hafifçe arkaya eğilip havale durana dek beklenmelidir. Böyle bir durumda çocuğun kusması daha tehlikeli durumlara neden olabilir. Eğer çocuk kusarsa akciğerlerine kusmuk kaçmaması için onu yan yatırmak gerekir.Sonrasında derhal uzmanlardan yardım isteyiniz..

Bebeğe Elektrik çarpmasında..

Yazdır

Elektrik çarpması sırasında kesinlikle bebeğe dokunmayın. Bebeğiniz hala elektrik kaynağıyla temasta olabilir. Bu durumda ona dokunursanız elektrik size de geçer. Mümkünse elektrik kaynağını kapatın. Eğer mümkün değilse, elektrik geçirmeyen plastik veya tahtadan yapılmış bir araç kullanarak elektrik kaynağını bebekten ve kendinizden uzaklaştırın. Bebeği elektrik kaynağından uzaklaştıktan sonra solunumunu ve nabzını kontrol edin. Bebeğiniz baygınlık veya yüzünün solması gibi şok belirtileri gösteriyorsa onu yatırın. Başı gövdesinden biraz alçakta, bacakları ise yukarıda olsun. Sonrasında derhal bir ilkyardım ekibi çağırın..

Çocuğumun Burnuna cisim kaçarsa..

Yazdır

Buruna kaçan cisimler çıkarılmaya çalışmadan önce doktora götürülmelidir. Zira üst solunum yollarında alternatif ağız ve diğer burun deliği gibi bölümler açıkken, bilinçsiz müdahale ile daha derine itilebilen yabancı cisimler boğulmaya yol açabilir.

Bebek ve Çocuklarda Boğaza Bir Şey Kaçması

Yazdır

Her buldukları şeyi ağızlarına atmaya meraklı olan çocuklarda, soluk borusuna kaçan küçük bir şey tıkanmaya ve ani öksürüğe yol açabilir. Çocuğun yeniden düzenle soluk alabilmesi için bunun hemen çıkartılması gerekir.

Çocuklarda Yılan-Kene-Arı Sokması

Yazdır

Birçok böcek ısırığı ve sokması tehlikesizdir. Yalnızca küçük bir tedavi gerektirir. Yılan, örümcek ve akrep sokmaları küçük çocuklar için tehlikelidir. Zehirli yolan sokması halinde birkaç dakika içinde ağrı, şişlik, morarma oluşur. Deri altında kanama olabilir.

Vücut hareketleri ile kan dolaşımı arttığından, zehirli bir hayvanın soktuğu hasta derhal gölgede serin bir yere alınıp sakinleştirilir.
Özellikle zehirli yılan sokmalarında hasta derhal hastaneye ulaştırılamayacak yerde ise, ilk yarım saat içinde ısırılan yerde diş izleri boyunca kesi yapılarak emilmeli, kanatılmalıdır.
Emen kişinin ağzında yara olmamalıdır.Hastaneye ulaştırılıncaya kadar, ısırık yerine soğuk su veya buz uygulamak, zehrin kana karışmasını geçiktirecektir.
Arının soktuğu yerde iğne kalmışsa, kanatılmadan ve iğnesi zedelenmeden çıkartılmalıdır.Arının soktuğu yere buz ya da soğuk suyla ıslatılmış bez koyun.
Kene ısırmasında, kene çekilerek çıkarılmamalıdır. Çünkü kenenin başı cilt altında kalarak alerjik reaksiyonlara veya iltihaplanmaya yol açabilir.
Kenenin üzerine yanan sigara gibi bir şey tutulur.Veya üzerine alkol, kolonya dökülmüş pamuk örtülerek kenenin kendiliğinden düşmesine çalışılmalıdır.

Çocuk ve bebeklerde Yanıklar

Yazdır

Çocukluk çağının bol hareketi ve gelecek tehkilerin düşünülmemesini bir çok tehlikenin sebebi olduğu gibi yanığın da sebebidir. Fakat bunada ailenini ihmali çok önemlidir. Aile tehkilekerden habersiz olan çocuğunu, tehkilere karşı korumalıdır. Yanık konusunda yapabilecek en iyi hareket çocuğu tehlike kaynaklarından uzak tutmaktır.

Sayfa 1 / 2

 • «
 •  Başlangıç 
 •  Önceki 
 •  1 
 •  2 
 •  Sonraki 
 •  Son 
 • »

Www.BebekYemeklerim.coM Tüm hakları saklıdır. İzin alınmadan İçerik kullanılması yasaktır.