WWW.BEBEKYEMEKLERIM.COM

Toprak ve Güzel Bebeklerin Yemekleri

 • Increase font size
 • Default font size
 • Decrease font size

Ek Besin - Katı Gıdalar

Bebeğim Pütürlü Gıda Yemiyor !

Yazdır

Pütürlü gıdalara  başlandığında genellikle bebekler şu bilinen kuralı izler;  yediklerini kusar. Pütürlü gıdalara yeni başlayan bebeğiniz  doğal olarak yeni tatlara, niteliklere ve katı beslenmenin metoduna değişken bir tavır sergiler. Bir hafta isterler, diğer bir hafta istemezler. Böyle bir durumda size aşağıdaki önerileri sunuyoruz

EK GIDALARA BAŞLARKEN İŞİNİZİ KOLAYLAŞTIRACAK ÖNERİLER

Yazdır
Ek gıdalara başlarken bebeğinize uygun beslenme araçları seçmelisiniz. Yeni çıkan dişlerine ve hassas damak yapısına uygun yumuşak uçlu kaşıklar, yumuşak formlu ama aşırı akıtmayan suluklar tercih edilebilir.Katı gıdalara başlarken bebeğinizin beden diline de dikkat etmelisiniz. Diş çıkardığı zamanlarda, aşırı yorgun ya da uykusuz olduğu anlarda yeni tatlara alıştırmak için onu zorlamayın. Sakin, mutlu ve aç olduğu zamanları tercih edin. Yeni bir besini tek başına ve kaşık ucuyla vermeniz en iyisi.

BİBERON MAMALARININ ÖZELLİKLERİ VE KULLANIMI

Yazdır
Kullanılan Biberon Mamasında Olması Gereken Özellikler
Anne sütünde olduğu gibi bebeğin henüz yeterince olgunlaşmamış böbreklerine fazla yük bindirmemek için uygun protein düzeyinde olmalı ve gerekli olan tüm amino
asitleri içermelidir.

Anne sütündeki gibi sindirimi kolay bir yağ karışımı içermelidir

Anne sütünün karbonhidrat kaynağı sadece laktozdur. Kullanacağınız biberon mamasında da karbonhidrat kaynağı bebeğin sindirim sistemine uygun olmalıdır.

Ek besinlerle ilgili önemli noktalar nelerdir?

Yazdır

Gelişimi normal ve sadece 6 ay anne sütü alan bebeklerde 6. aydan sonra ek besinlere başlanmalıdır. Ek besinlere başlarken önemli olan nokta, besinin besleyici değerinin olması, bebeğin çiğneme-yutma fonksiyonuna uygun şekilde hazırlanması ve ailenin sosyoekonomik düzeyidir.
Ek besine başlamada ilk kural, bebeğin kendi kendine başını tutuyor ve desteksiz oturabiliyor olmasıdır.
6. ayını dolduran bebekler, yumuşak püre kıvamındaki besinleri kaşıktan pasif olarak alır ve besini dilin ön tarafından yemek borusuna aktarır. Bu nedenle başlanacak ek besinler bebeğe püre kıvamında verilmelidir. Püre kıvamı, besin temizlenip buharda veya çok az su ile pişirilip cam rendeden geçirilip, kalın delikli elekten geçirilerek elde edilir. Eğer kıvamı biraz daha yumuşatmak isterseniz su yerine annenin kendi sütünü ekleyebilirsiniz. Göreceksiniz bebeğiniz daha çok iştahla yemeğini yiyecektir!

Ek besinleri bebeğime ne zaman ve nasıl vermeliyim?

Yazdır

Ek besinlere yumuşak kıvamda ve az miktarda başlanmalıdır. Miktarı ve kıvamı yavaş yavaş artırılan ek besinler, giderek bebeğin öğününü oluşturacak içerik ve hacme ulaşır. Meyve (elma, armut, muz), sebze (patates, havuç, yeşil yapraklılar), tahıllar (pirinç, mercimek) ve yağlar (zeytinyağı, tereyağı) sıra ile bebeğin öğünlerindeki yerlerini almalıdır.

Ek besinler neden önemlidir?

Yazdır
Anne sütü, 6 aya kadar bebeğinizin beslenmesinde düşünülecek tek besindir. Ancak 6. aydan sonra anne sütü ve yokluğunda kullanılan bebek mamaları hızla büyüyen bebeğinizin besin ihtiyacını tam olarak karşılayamaz. Bebeğiniz fiziksel, beyinsel ve psikolojik gelişimini sağlıklı olarak sürdürebilmek için ek besinlere gereksinim duyar. Yaşamının bu döneminde bebeğinizin ihtiyaç duyduğu çeşitli vitaminlere (A,B,C,D,E) ve minerallere (çinko, demir vs.) olan gereksinimi ancak süt dışındaki diğer besinlerle karşılanabilir.

AYLARA GÖRE VERİLMESİ ÖNERİLEN EK BESİNLER

Yazdır

– 6 Ay => SADECE ANNE SÜTÜ ( Bebeğin aylara göre büyümesi izlenerek )

6. Ay => ANNE SÜTÜ
Devam Maması ( veya inek sütü )
Yoğurt
Meyve Suyu ( taze ) , sebze suyu
Pekmez
Yumurta Sarısı ( ¼ oranında )

BEBEKLERDE İNEK SÜTÜ KULLANIMI

Yazdır
İnek sütü ile anne sütünün bileşimleri farklıdır.İnek sütünün renal solüt yükü anne sütünden 3 kez daha fazladır. Bu nedenle hayatın ilk üç ayında inek sütü sulandırılmadan bebeğe verilmemelidir.Kazein inek sütünde, albumin, globulin anne sütünde fazladır. Elzem amino asit içerikleri farklıdır. Anne sütündeki kalsiyum oranı inek sütüne göre azdır, ancak anne sütündeki kalsiyumun emilimi yüksek olduğundan, kana geçen kalsiyum oranı inek sütüne göre yüksektir.Anne sütündeki kalsiyum daha kolay emilir. İnek sütü proteinlerinin allerjik etkileri vardır.Anne sütünde infeksiyona karşı direnci artıran immünglobilinler vardır. Bebekleri gastroenteritten koruyucu etmenler vardır. Emziren annelerde meme kanseri daha az görülür. Emzirme, anne ile bebek arasında iletişim sağlar. Anne sütü ekonomiktir.Hazırlama ve saklama gerektirmez. Her koşulda verilebilir.İnsan sütündeki vitamin düzeyleri annede bir yetersizlik yoksa hemen her zaman çocuğun gereksinimlerini karşılayacak durumdadır. İnsan sütündeki A ve C vitamini düzeyleri inek sütündekinden fazladır.

Sayfa 1 / 4

 • «
 •  Başlangıç 
 •  Önceki 
 •  1 
 •  2 
 •  3 
 •  4 
 •  Sonraki 
 •  Son 
 • »

Www.BebekYemeklerim.coM Tüm hakları saklıdır. İzin alınmadan İçerik kullanılması yasaktır.