WWW.BEBEKYEMEKLERIM.COM

Toprak ve Güzel Bebeklerin Yemekleri

 • Increase font size
 • Default font size
 • Decrease font size

Çocuk Gelişim Makaleleri

Çocuğunuzun zekası hangisi?

Yazdır

Doğru meslek seçimi nasıl yapılır? Anne-baba çocuğun mesleki seçimini etkiler mi? Çocuğu tanımak ve yeteneklerini görmek için nasıl bir yol izlemek gerekir? Genetik mirasımız mesleğimize etki eder mi? Tüm bu soruların cevabını Danışman Psikolog Ayşen Özagar verdi.

“Çocuklar hangi dili konuşur?” diye merak ediyorsanız söyleyelim; “Çocuklar oyun dilini konuşur ve onları tanımak için bu dili iyi bilmek gerekir.” İşte o dili bilen ve çocukların yeteneklerinden zekalarına hatta genetik miraslarına kadar profilini ortaya çıkaran Ayşen Özagar ile ilginizi çekeceğini düşündüğüm bir sohbet.

Bebeğinize ilk 2 yıl Televizyon izletmeyin!!

Yazdır

çük çocukların uzun süreler televizyon seyretmesinin sosyal gelişimleri üzerindeki olumsuz etkileri tartışılırken; şimdi de televizyon ekranları 0-2 yaş bebeklerin dil gelişimleri üzerindeki olumsuzlukları ile gündemde. Pedagog Dr. Melda Alantar’dan “0-2 yaş bebeklerin gelişmesinde televizyonun zararlı etkileri ve dil gelişimi” konusunda bilgi aldık.

Dil gelişimi, doğumla başlayan ve yaşam boyu devam eden bir süreç. Çocuklar dünyaya geldikleri günden itibaren; çevrelerindeki sesleri algılamaya, sesler çıkarmaya ve anadilin temel yapısını kazanmaya başlarlar. Yapılan araştırmalar, 2 yaş öncesinde televizyon izleyen çocukların bilişsel gelişimlerinin olumsuz olarak etkilendiğini, dil gelişimlerinin geciktiğini söylüyor. Bu dönemde aşırı televizyon izleme ile; dikkat eksikliği, hiperaktivite bozukluğu ve otizm arasında ilişki olduğunu gösteren pek çok araştırma var. Bu nedenle de, Amerikan Pediatri Akademisi, önlem olarak 0-2 yaş arası çocukların televizyon ekranlarından uzak durmalarını öneriyor.

Temel ,ilk 3 yılda Atılıyor..

Yazdır

Acıbadem Hastanesi Büyüme ve Ergenlik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Atilla Büyükgebiz ile, çocuğun doğumundan itibaren vücudunda hangi hormonların ne gibi işlevleri olduğunu, ilk 3 yılın önemini ve ergenlik döneminde dikkat edilmesi gereken noktaları konuştuk...


Çocuk-Endoktrin ve Ergenlik Uzmanı Prof. Dr. Atilla Büyükgebiz, aileleri boy kısalığı ve erken ergenliğe girme gibi sorunlar karşısında uyanık davranmaya çağırıyor. Unutmayalım ki, erken teşhis ve tedavi birçok sorunu sorun olmaktan çıkaran en önemli faktör… Ve işte, Büyükgebiz’in çocuk ve ergenlerin sağlığını yakından ilgilendiren önerileri…

Hala peltek peltek konuşuyor

Yazdır

Her gittiğimiz yerde peltek konuşmasıyla dikkat çekiyor. Herkesin pek bir hoşuna gidiyor... İnsanların beğendiğini gördükçe bizimki bülbül kesiliyor, konuşuyor da konuşuyor... Ama artık okula başlayacak olması beni kaygılandırıyor...


Çocuklarda belli bir yaşa kadar normal sayılabilecek peltek konuşma, çocuğun yaşı büyüdükçe hem sosyal hem de akademik problemleri beraberinde getirebiliyor. Peltek konuşma birçok farklı faktöre bağlı olarak ortaya çıkabiliyor:

2-3 yaş çocuğu henüz konuşma açısından bir geçiş dönemi yaşadığından doğru sesleri çıkaramıyor ve bazı harfleri eksik veya yanlış söylüyor olabilir.

Anaokuluna Giden Çocuğumun Zihinsel Gelişimini Nasıl Desteklerim?

Yazdır
Bir çok uzmana göre sorunun bilimsel cevabı, beyindeki düşünce ve düzenleme sistemlerinin gelişimi olarak tanımlanıyor.

Bu sistemler şöyle sıralamak mümkün: Dil gelişimi, hafıza, muhakeme, problem çözme, düşünme, hayal kurma ve yaratıcılık. Çocuğunuzun sağlıklı bir zihinsel gelişime sahip olmasını istiyorsanız bu sistemlerin hepsinin gelişimini desteklemelisiniz.Çünkü bu sistemlerde olabilecek her hangi bir problem diğer sistemlerin de etkilenmesine neden olabiliyor. Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Fakültesi öğretim üyelerinden Yrd.Doç.Dr Zeynep Kızıltepe’nin görüşleri ışığında bu konu hakkında nelere dikkat etmeniz gerektiğini sizler için sıraladık

3 yaşında cinsel kimliklerini fark ediyorlar!

Yazdır
Cinsel gelişim, sanıldığının aksine belirli bir döneme has olmayıp yaşam boyu süren bir süreçtir. Bu nedenle cinsel eğitim de bebeğin doğumuyla başlamalıdır.

Bebek doğar doğmaz dokunma duyusu aracılığıyla (kucağa alınma, sallanma, ısıtılma, okşanma v.s.) haz dolu uyaranlar almaktadır. Bebek özellikle beslenme ve altının değiştirilmesi gibi kişisel bakım işlemlerinde kendi bedenini keşfedip ilk hazlarla tanışır. Annenin memesini veya biberonu emen çocuk doymanın yanı sıra ağız yoluyla haz alır. Haz veren eylemler yinelenir. Daha sonraki aşamalarda bebeğin çevresindeki tüm nesneleri (tülbent, çıngırak, kendi parmağı v.s.) ağzına götürüp emdiğini ve böylelikle kendisini ve çevresini keşfettiğini görmekteyiz. Çocuk cinselliği öncelikle kendisine yöneliktir. Sağlıklı bir beden algısına sahip olabilmenin koşullarından birisi de bedenini tanımak ve onu sevmektir. Doğa, pozitif duyusal deneyimlerle cinsel gelişimi temellendirirken kendi soyunun üremesini garantilemiş olur.

Sayfa 1 / 2

 • «
 •  Başlangıç 
 •  Önceki 
 •  1 
 •  2 
 •  Sonraki 
 •  Son 
 • »

Www.BebekYemeklerim.coM Tüm hakları saklıdır. İzin alınmadan İçerik kullanılması yasaktır.