WWW.BEBEKYEMEKLERIM.COM

Toprak ve Güzel Bebeklerin Yemekleri

 • Increase font size
 • Default font size
 • Decrease font size

Bebek Gelişim Bilgileri

Bakıcı seçiminde bu noktaları atlamayın

Yazdır

Bakıcıya güvenebilmek için neye ihtiyacınız olduğunu önceden belirleyin: Mesela, çocuk bakımı ve gelişimiyle ilgili bir eğitim almamışsa, bilgisi yoksa nasıl güvenebilirim diye düşünüyor olabilirsiniz. İstanbul Parenting Class’dan Uzman Psikolog/Pedagog Sinem Olcay bakımı seçiminde önemli noktaları anlatıyor.

Bebekler diş çıkarırken yaşanan problemler…

Yazdır

Birçok anne ve bebeğin zorlu günleri bebeklerin diş çıkarmasıyla başlar. Bu dönemi bazı bebekler rahat, bazı bebeklerde çok sancılı bir dönem olarak geçirebilir. Sağlıklı bebekler 6–7 aylıkken diş çıkarmaya başlar ve aylarca devam eden bu süreç bebekler ve anne için zor bir dönemdir. Bebeklerde diş çıkarma genel olarak genetik düzene uyarak çıkar. Yani anne ve babanın dişleri erken çıkmışsa bebeklerin de dişleri o sürede çıkabilir.
Bebekler diş çıkarmadan önce bazı belirtiler baş gösterir. Yaşanan belirtiler değişebilir fakat genel olarak bütün bebeklerde aynı belirtilerle dişler çıkmaya başlar.

Suda büyüyen oyuncaklar tehlikeli

Yazdır

“Büyüyen Eğlence” olarak satılan ve boyutu 3-4 santimetre iken ıslatıldığında 20-25 santimetreye kadar büyüyebilen oyuncakların, çocuklar için tehlikeli olduğu belirtildi.

Orijinal boyutundayken kaza ile yutulan oyuncak, mide sıvısı ile şişip büyümeye başlıyor. Bu durumda dışkı veya kusma yoluyla da çıkarılamayan oyuncağın alınması için cerrahi müdahale gerekiyor.

Oyuncakçılarda “Büyüyen Eğlence” adıyla satılan ve çocuklara hayvanları tanıtma amacı taşıyan3-4 santimetre uzunluğundaki silikon oyuncaklar, su dolu kaba konulduğunda şişerek, 20-25 santimetreye ulaşıyor. Suda 12 ile 72 saat arasında bekletildiğinde 25 santime kadar uzayabilen oyuncaklar, suyla teması kesildikten bir süre sonra önceki boyutuna yeniden dönüyor.

Bebeklerde normal görsel gelişim

Yazdır

Altı aylık bir bebek çok net görebilir

Mavi-gri gözlü yenidoğanlar, zamanla gözün iris tabakasında pigment birikmesi sonucu kahverengi veya yeşil göz rengine sahip olabilirler. Görme sinirinin gelişimi doğumdan hemen sonra tamamlanır. Ama net görmeyi sağlayan fovea (sarı nokta) gelişimi doğumdan sonraki aylarda da devam eder.

BEBEKLER UYURKEN GELİŞİR!

Yazdır

“Uyku, bebeklerin sağlıklı gelişimi için neden çok önemlidir” konusunda Çocuk Nörolojisi Uzmanı Doç. Dr. Adem Aydın’dan bilgi aldık. Ayına ve yaşına uygun olarak bebeğinizin kaliteli bir uyku alışkanlığı kazanabilmesi için neler yapmanız gerektiğinin ipuçları sizin de hayatınızı çok kolaylaştıracak.

Uyku, bebeğin fiziksel olarak dinlendiği ve beyninin bazı bölgelerinin gündüzden de aktif çalıştığı bir dönemdir. Bu nedenle bebeğinizin deliksiz ve düzenli bir uyku uyuması sağlıklı gelişimi için çok önemlidir.

Zihinsel gelişim dikkate alındığında beynin normal gelişimi 0-3 yaş arasında önemli ölçüde tamamlanır. Uyku esnasında bebeğiniz çeşitli zihinsel süreçlerden geçer, bebeğinizin merkezi sinir sistemi gelişir ve beyin hücreleri arasında yeni bağlar oluşur. Yeni görüntülere, kokulara, seslere ve deneyimlere tamamen açık olan bebeklerin, bu deneyimleri beyinlerinde işleyebilmeleri için kaliteli uykuya ihtiyaçları vardır.

Aylara Göre Bebeğim

Yazdır

1. Ay:

- Yeni doğanın hareket yetenekleri fazla etkileyici değildir. Çocuğun ilk kazandığı yeteneğin başını kaldırmak olduğu, bunun ardından el ve kollarını kullanabildiği, nihayet ayak ve bacaklarını kullanmaya başladığı görülmüştür.
- Çenesini kaldırabilir
- 19-20 cm. Uzaklıktaki nesneleri net görebilirler. - Kokuları ayırt edebilirler,
- Bebeklerin daha çok gözlere baktığı belirlenmiştir. Bu nedenle, bebekle sağlanan göz teması, bebekle bakıcısı arasında sosyal bağın gelişmesinde önemli rol oynar.
- Annelerin çocuğuna karşı duyduğu bağın oluşumunda kritik bir dönemin varlığı ileri sürülmektedir ki bu da doğumdan hemen sonraki dönemdir. Bu dönemde bebeklerini kucaklarına alarak seven annelerin, çocuklarına daha kuvvetli bağlarla bağlandıkları belirlenmiştir.

Yürüteç, kasların orantısız gelişmesine sebep oluyor

Yazdır
Bebeklerin yürümesine yardımcı olmak amacıyla kullanılan yürüteçlerin, orantısız adale gelişimine ve ev kazalarına bağlı yaralanmalara neden olduğu bildirildi. Ankara Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Metin Doğan, yürüteci, ciddi sağlık problemlerine yol açabileceği için kesinlikle önermediklerini söyledi.

Yürüteç kullanımının aile bireylerine kolaylık sağladığı için tercih edildiğini belirten Doğan, "Ev içindeki bireylerin rahat etme isteği, yürütecin bebeğe eğlenceli gelmesi, bebeğin sağlıklı gelişiminden daha önemli olamaz." dedi. Yürütecin, yürümeyi hızlandırdığı yönündeki görüşlerin yanlış olduğunu ifade eden Doğan, yürütecin yanlış yürüme alışkanlıkları kazandırabildiğine dikkati çekti.

BEBEĞİN DUYULARI NE ZAMAN GELİŞİR

Yazdır
Duymayı Öğrenmek
Bir aylık: Sesleri ayırt etmeye başlar.
Üç aylık: Bir sese karşı başını sağa ya da sola hareket ettirir.
Dört aylık: Sesin yerini bulup ona dönebilir.
Beş aylık: Üstteki ya da alttaki sesleri bulur, sesleri ve tonları ayırabilir.
Altı aylık: Kendi adını bilir ve sesleri birleştirebilir.
On aylık: "Kuş" ya da "Top" gibi tanıdık nesnelerin adlarına bilir. "Al, tut" veya "Göster" gibi basit isteklere uygun davranabilir.

Bebek ses vermiyorsa!

Yazdır
Her bebeğin konuşma yeteneği de tıpkı gelişimi gibi farklılık gösterebilir. İlk bir yıl içinde bazı basit testlerle onun iletişim gelişimini ölçebilirsiniz.

Her anne - baba bebeğinin bir an önce konuşmasını ister. Hatta kimi anne bebeğinin ağzından çıkacak ilk “anlamlı” kelimeyi duymak için çalışma hayatına dönmez, kimi çevresindeki başka bebeklerle kendininkini kıyaslayıp sıkıntıya girer.
Oysa bebeklerin konuşma yeteneklerini kendi hızlarıyla geliştirdiklerini de unutmamak gerek.

Bebeklik Döneminde Duygusal Gelişim

Yazdır
İyi bir insan yetiştirmek uzun süreli büyük emek isteyen yorucu bir sanattır.
Aileler için büyük sabır gerektirdiği gibi aynı zamanda anne-baba bebeğinin özelliklerini öğrenerek, kapasitelerini iyi değerlendirmelidir. Bu nedenle anne-babanın bebeğin gelişim dönemlerini iyi bilmesi, bu dönemlerdeki gelişim süreçlerinde nelerin normal nelerin anormal olduğunu değerlendirmesinde yardımcı olacaktır.

Aileler, kimi zaman 2-5 yaşındaki bir çocuğun isteklerini hırçınlıkla dile getirmesini bir problem olarak algılayabilir. Fakat bunun çocuk gelişiminde normal bir davranış olduğunu bilmelisiniz. Bu gelişim dönemi tamamlandığında bebeğin beyin gelişimi ile beraber bu sıkıntının da biteceğini bilmeli ve bu konuda sıkıntı yaşamamalısınız.

Sayfa 1 / 2

 • «
 •  Başlangıç 
 •  Önceki 
 •  1 
 •  2 
 •  Sonraki 
 •  Son 
 • »

Www.BebekYemeklerim.coM Tüm hakları saklıdır. İzin alınmadan İçerik kullanılması yasaktır.